KIM JEST HAK JA HAN MOON?

Dr Hak Ja Han Moon urodziła się 10 lutego 1943 r. We wsi Sinli, w dystrykcie Anju w dzisiejszej Korei Północnej.
Jej rodzice byli oddanymi chrześcijanami, ich drogi rozeszły się na skutek komplikacji, których przyczyn należy szukać w ówcześnie trudnym politycznie czasie. Hak Ja Han była ich jedynym dzieckiem. Kiedy komuniści doszli do władzy, pięcioletnia Hak Ja Han i jej matka trafiły do więzienia na jedenaście dni. Aby uniknąć prześladowań, jakie dosięgały chrześcijan, wraz z matką i babką, z których obie należały do charyzmatycznych ruchów chrześcijańskich, uciekła do Korei Południowej, gdzie ostatecznie znalazła schronienie w mieście Taegu. W 1954 r. jej matka poznała nowo założony Kościół Zjednoczeniowy, do którego przyłączyła się wraz z córką.
W dniu 16 marca 1960 r. Hak Ja Han, będąc w tym czasie uczennicą katolickiej szkoły pielęgniarskiej, wzięła ślub z założycielem kościoła, Sun Myung Moon‘em. W ciągu następnych 21 lat para doczekała się czternaściorga dzieci: siedmiu chłopców i siedmiu dziewcząt. Pani Moon jest babcią ponad czterdziestu wnucząt, jak również prababcią. Będąc zaangażowana w opiekę nad dziećmi, jednocześnie, u boku swego męża, aktywnie uczestniczyła w inicjowanych przez niego działaniach, zdarzało się, że w tych działaniach przemierzała wraz z nim dzikie tereny, od łowisk łososi na Alasce po mokradła pantanal w Ameryce Południowej.
Po przeniesieniu się rodziny do Stanów Zjednoczonych w 1972 roku, wraz z mężem wielokrotnie pojawiała się publicznie przy okazji wielu wystąpień i konferencji, festiwali, seminariów i wydarzeń kościelnych. Pani Moon została pierwszym prezydentem Federacji Kobiet na rzecz Pokoju Światowego, którą ona i jej mąż ustanowili w kwietniu 1992 r. w Seulu. Poczynajac od 1992 r., podążając za pragnieniem swojego męża, sama angażowała się w światowe tournee, wygłaszając publiczne przemówienia w około 100 krajach na wszystkich kontynentach. W 1993 r. Wygłosiła przemówienie na forum ONZ w Nowym Jorku oraz na Kapitolu Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie. Podczas swojej wizyty w Pekinie spotkała się z synem władcy Deng Xiaping, aby zdobyć jego poparcie w realizacji projektu charytatywnego. Trasa, którą we wrześniu 1995 roku odbyła wraz z byłym prezydentem USA George’em W. Bushem i jego żoną Barbarą do Tokio i innych miast w Japonii, przyciągnęła wiele uwagi opinii publicznej.
Pani Hak Ja Han pełniła wiele funkcji, była współzałożycielką Federacji Rodzin na rzecz Pokoju Światowego i Zjednoczenia jak również Uniwersalnej Federacji Pokoju, by wymienić tylko główne z nich. Otrzymała tytuł doktora, nadany jej przez Uniwersytet La Plata w Argentynie.
Z ogromnym zaangażowaniem kontynuuje działania zapoczątkowane przez swojego męża, od jego śmierci w 2012 roku. Oprócz tego stała się inicjatorką niezwykłych nowych projektów, takich jak na przykład ustanowienie Pokojowej Nagrody Sunhak czy Powszechnej Akademii Pokoju. Szczególnym pragnieniem bliskim jej sercu jest zjednoczenie Półwyspu Koreańskiego, na rzecz którego w ostatnich latach stała się organizatorką wielkich wieców w Seulu, konferencji, które miały miejsce w całym kraju oraz akcji pokojowej „Peace Road”.
Najbardziej znane ze wszystkich aktywności są wspaniałe międzynarodowe małżeństwa, podczas których pełni rolę gospodarza, podobnie jak wtedy, kiedy żył jej mąż, aby przekazywać błogosławieństwo parom małżeńskim z całego świata.
Informacje: